Potravinová pyramida nám ulehčuje výběr vhodných potravin a napovídá nám, jaké by mělo být jejich zastoupení v jídelníčku. Je určena pro průměrného člověka a odpovídá moderním vědeckým poznatkům. Potraviny jsou zde řazeny podle poměru, ve které bychom je měli denně jíst. Základní myšlenkou je, že jednotlivé suroviny by měly být konzumovány v těchto určitých poměrech, aby bylo dosaženo vyvážené a zdravé stravy. 

Potravinová pyramida v modernějším pojetí má oproti té původní jinak uspořádaná patra. Základem již nejsou sacharidy, ale zelenina. Sacharidy se o druhé patro dělí s ovocem, přesto jsou v objemu až na třetím místě po bílkovinách.

Zde je obecný přehled zastoupení jednotlivých druhů potravin:

  • Největší část z přijaté potravy by měla tvořit zelenina = 35% – zeleniny konzumuje většina z nás málo, důležitá je pestrost.

  • Druhou největší složku představují bílkoviny = 25% – možnost volby mezi rostlinnou a živočišnou stravou.

  • Po bílkovinách následují sacharidy = 18% – je doporučen příjem rozmanitých a přirozených obilovin.

  • Ovoce bychom měli konzumovat = 15% – barevnější ovoce má vyšší obsah živin, ovoce lze nahradit zeleninou.

  • Poslední skupinu tvoří tuky = 7% – konzumace zdravých tuků a olejů, zatímco škodlivé trans tuky a sladkosti jsou téměř vyloučeny.

  • Sladké, tučné a polotovary se nacházejí úplně ve špici = jejich množství je minimální – výrazné omezení až vyloučení těchto potravin.

Pyramida nám rozhodně usnadní rozhodování, co si dáme na talíř.
Je důležité si uvědomit, že toto doporučení je obecné. Konkrétní složení stravy se vždy liší v závislosti na individuálních potřebách, zdravotním stavu a životním stylu každé osoby. Cílem zůstává poskytnout lidem návod, jak dosáhnout vyvážené a zdravé stravy v souladu s jejich individuálními potřebami a preferencemi.